Jako zakup długoterminowy, zarówno drzwi wewnętrzne jak i zewnętrzne muszą być wybierane w taki sposób, aby uwzględnić wiele aspektów, takich jak trwałość, materiał i, co nie mniej ważne, design.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi są już nie tylko funkcjonalne, oddzielają i łączą pomieszczenia, ale mają również duże znaczenie estetyczne. Dotyczy to nie tylko drzwi wewnętrznych, ale również drzwi wejściowych, które muszą współgrać z architekturą domu. Design jest ważnym kryterium, ale jakość powinna być głównym czynnikiem branym pod uwagę przy ich zakupie. Ochrona przed hałasem, izolacja termiczna czy trwałość to zalety, które może zaoferować tylko produkt dobrej jakości. Być może mniej myślałeś o tym, że mądry wybór stolarki prowadzi do niższych rachunków, ponieważ ponad 40% ciepła w domu jest tracone przez drzwi i okna. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie drzwi są ściśle związane przede wszystkim z ich przeznaczeniem. Na przykład w przypadku drzwi wejściowych do mieszkania odporność na warunki atmosferyczne nie jest ważna, tak jak w przypadku drzwi do domów.
Drzwi zewnętrzne
Przy zakupie drzwi wejściowych należy wziąć pod uwagę aspekty funkcjonalne, takie jak: niezawodny system konstrukcyjny (ochrona przed warunkami atmosferycznymi, jakość pokrycia, jakość systemu zawiasów, możliwość regulacji w wielu kierunkach), izolacja termiczna i akustyczna, poziom bezpieczeństwa i estetyka (wzornictwo zgodne z motywem architektonicznym fasady domu).Pod względem wytrzymałości drzwi metalowe - aluminiowe, stalowe lub połączenie obu tych materiałów - zapewniają zwiększoną wytrzymałość, a tym samym trwałość. Jednak bez regularnej konserwacji systemu dochodzi do awarii, a później do zatorów lub nieprzyjemnych dźwięków.
Materiał drzwi
Materiał, z którego wykonany jest zespół drzwiowy, może w znacznym stopniu wpłynąć na cenę, ale decydujące znaczenie ma konstrukcja drzwi. W przypadku drzwi wewnętrznych kolor i wzór są ważne, jeśli chcemy uzyskać zrównoważony i jednolity pod względem chromatycznym design. Aby stworzyć poczucie jedności i ciągłości, powinny być one w tym samym kolorze co parkiet i meble, a rama powinna być w tym samym kolorze co listwa przypodłogowa. Specjaliści zalecają wybór jednego rodzaju okleiny dla wszystkich drzwi w domu. Najczęstsze projekty mają poziome lub pionowe żebra drewniane. Od pewnego czasu poszukiwane są drzwi z obydwoma rodzajami żeber. Do domów klasycznych idealnie nadają się drzwi z litego drewna z okleinami wrębowymi. Do bardzo nowoczesnego domu polecane są drzwi szklane, a do dekorów glamour można wybrać bardziej ekstrawaganckie wersje z kryształami lub skórzanymi wstawkami. W większych domach urządzonych w stylu klasycznym można zastosować drzwi z witrażami.
Wymiary drzwi
Wymiary drzwi są zazwyczaj standardowe i pasują do określonych szczelin w murze. Ich szerokość powinna wynosić od 70 do 100 cm, wysokość ok. 2 m, a minimalna grubość ścianki 80 mm. W zależności od wymiarów i kolorów można wybrać drzwi standardowe lub wykonane na zamówienie.
Wytrzymałość drzwi
Żywotność drzwi może wynosić do 50 lat, jeżeli spełnione są następujące warunki:
- temperatura wnętrza nie niższej niż 10˚C,
- maksymalna wilgotność 60%,
- unikanie dużych różnic temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem (maksymalnie 10˚C).
Ciekawostki na temat drzwi
- skrzydło drzwiowe musi zawierać zawiasy, zatrzask, szybę (jeśli dotyczy) oraz ościeżnicę, zwornik i zawiasy;
- nowoczesne, piaskowane drzwi szklane bez wzorów można zamontować w przedpokojach czy kuchniach, ale równie dobrze odnajdą się w pomieszczeniach takich jak sypialnia;
- przed zakupem drzwi należy zmierzyć przestrzeń montażową i obliczyć wymiary drzwi i ościeżnicy (o pomoc w określeniu prawidłowych wymiarów należy zwrócić się do producenta);
- przez lata poszukiwano niezliczonych rozwiązań, aby chronić domy przed pożarem, jednym z nich jest wynalezienie taśmy piankowej, która rozszerza się pod wpływem wysokiej temperatury, izolując skrzydło drzwiowe i ościeżnicę oraz zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia, drzwi wytrzymują w ten sposób do 30 minut.