Skip to main content
  • Mycie okien | Jak robić to dobrze i bez smug?
    29.09.2023

    Mycie okien | Jak robić to dobrze i bez smug?

Mycie okien jest jednym z tych obowiązków, które większość z nas odkłada do ostatniej chwili. Czy to przez niechęć do samego zadania, czy obawę przed nieestetycznymi smugami na szybie - spora grupa osób omija tę czynność za wszelką cenę. Negatywne podejście do mycia okien można jednak pokonać. Wystarczy poznać skuteczne metody i triki, które pozwolą zachować ich czystość na dłużej - a znajdziesz je w poniższym artykule.

Mycie okien | Przygotowanie to podstawa

Mycie okien zaczyna się od odpowiedniego przygotowania, które stanowi klucz do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Dobra organizacja i zaplanowanie działania mogą znacząco ułatwić cały proces oraz sprawić, że stanie się on mniej uciążliwy.

Na kiedy zaplanować mycie okien?

Wybór odpowiedniej pory dnia jest niezwykle istotny w przypadku tego konkretnego domowego obowiązku. Mycie okien w bezpośrednim świetle słońca może prowadzić do problemów - szybkie odparowywanie wody pod wpływem ciepła jest główną przyczyną powstawania nieestetycznych smug na szybach. Dlatego też warto, dzień przed oczekującymi porządkami, obejrzeć prognozę pogody i zaplanować mycie okien na moment, w którym promieniowanie nie będzie aż tak intensywne.

W jakiej kolejności myć okna?

Zanim przystąpimy do mycia okien, warto przygotować odpowiednią strategię działania. Kluczowym etapem jest rozpoczęcie od dokładnego wyczyszczenia ram. Te elementy, choć mogą wydawać się mało istotne, często kryją w sobie najwięcej kurzu i innych zanieczyszczeń. Ciepła woda z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń to sprawdzony sposób na skuteczne pozbycie się brudu z tych rejonów.

Jeśli zauważymy, że nasze okno jest szczególnie zabrudzone, dobrą praktyką będzie nałożenie na nie oleju godzinę przed samym myciem. Taki zabieg ułatwi późniejsze usunięcie trudniejszych do wyczyszczenia plam. Kiedy tylko ramy zaczną lśnić czystością, będzie można skupić się na zewnętrznych i wewnętrznych parapetach. Dopiero gdy te części okna zostaną umyte, przechodzimy do meritum - szyb.

Czym myć okna? | Najlepsze preparaty do mycia okien

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów przeznaczonych do mycia okien - wybór tego właściwego bywa więc nie lada wyzwaniem. Oczywiście, gotowe produkty mają swoje zalety i są niewątpliwie wygodne w użyciu. Umożliwiają szybkie i efektywne pozbycie się zabrudzeń, a wiele z nich jest specjalnie sformułowanych tak, aby zapobiegać powstawaniu smug czy osadów.

Jednak nie tylko komercyjne środki cieszą się popularnością. Coraz więcej osób szuka naturalnych alternatyw, które są zarówno skuteczne, jak i bardziej przyjazne dla środowiska. Co króluje wśród domowych rozwiązań?

Woda z octem do mycia okien

Dla wielu entuzjastów domowych metod, ocet stanowi sekret idealnie czystych okien. Używając roztworu wodnego z dodatkiem octu, szyby nie tylko błyszczą, ale też są wolne od smug. Aby stworzyć skuteczną mieszankę, wystarczy połączyć wodę z octem spirytusowym lub jabłkowym w proporcji 1:5. Jeśli intensywny aromat jest przeszkodą, można dodać do niego kilka kropli olejków eterycznych, takich jak ten z drzewa herbacianego.

Ważnym krokiem mycia szyb jest osuszanie. Co do tradycyjnej metody łączącej ocet z gazetą – choć kiedyś była ona chwalona za efekty nabłyszczenia, obecnie uważa się, że sztywny papier może zadrapać szyby. Zamiast tego warto zainwestować w dedykowaną myjkę lub korzystać z ręczników papierowych, które z pewnością okażą się o wiele bardziej efektywnym narzędziem.

Mycie okien gliceryną

Gliceryna jest powszechnie uznawana za skuteczny środek do nadania oknom blasku. Dodawana w niewielkich ilościach do wody zapobiega osadzaniu się na szybach brudu, takiego jak kurz czy zanieczyszczenia powietrza. Jej dodatkowym atutem jest zmniejszenie ryzyka powstawania smug podczas polerowania. Z tego też powodu, glicerynę farmaceutyczną, dostępną w wielu aptekach bez recepty i o przystępnej cenie, warto mieć w swoim domu.

Jeśli jednak nie mamy gliceryny pod ręką, alternatywą może być płyn do płukania tkanin lub zimowy płyn do spryskiwaczy. By z nich skorzystać, wystarczy do wiaderka z wodą dodać kilka kropli jednego z tych środków (gliceryna/płyn do płukania), dokładnie wymieszać i umyć szyby. Z kolei jeśli wybieramy płyn do spryskiwaczy, bezpośrednio zaaplikujmy go na powierzchnię szkła, a następnie wytrzyjmy ją do sucha.

Nabłyszczacz do zmywarki a mycie okien

W ostatnim czasie, stosowanie nabłyszczacza do zmywarki jako alternatywy dla tradycyjnych środków do czyszczenia szyb zdobywa na coraz większej popularności. Sekret tkwi w dwóch jego podstawowych składnikach - alkoholu i soku z cytryny, które rozpuszczają tłuste osady, nadając szkłu błyszczący wygląd. Aby wypróbować tę metodę, wystarczy dodać do wody niewielką ilość nabłyszczacza - przykładowo szklankę na trzy litry. Umycie szyb tym roztworem zapobiegnie powstawaniu smug na ich powierzchni.

Alkohol etylowy do mycia szyb

Alkohol etylowy, choć budzi pewne kontrowersje, może być równie efektywny w zapewnianiu czystości szyb, co wcześniej wspomniany nabłyszczacz do zmywarki. Dzięki swojej formule jest on w stanie poradzić sobie z wieloma trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami. W praktyce, wystarczy dodać 1-2 łyżki alkoholu do 5 litrów ciepłej wody, spryskać szybę i wypolerować. Dzięki takiej metodzie, okna będą błyszczeć jak nowe bez większego wysiłku. Przy użyciu tego preparatu warto jednak zachować ostrożność, unikając kontaktu z uszczelkami, okuciem oraz ramą.

Mycie okien | Co do wycierania?

Podczas mycia okien kluczowe są odpowiednie narzędzia i akcesoria. Dla osiągnięcia idealnych rezultatów, czyli lśniących szyb bez żadnych smug, warto zainwestować w tzw. magiczne ściereczki z mikrofibry. Te specjalistyczne tkaniny poliestrowe posiadają niezwykle drobne włókna, które skutecznie "łapią" zanieczyszczenia z mytych powierzchni. Charakteryzują się też wysoką chłonnością, co sprawia, że proces osuszania jest szybki i przyjemny. Jeśli zastanawiasz się, jaką ściereczkę z mikrofibry wybrać, zalecane są te o gramaturze 250-300 g/m, o splocie z widocznymi pętelkami.

Wycieranie okien rajstopami?

Stary, jednak sprawdzony sposób wycierania okien, polega na wykorzystaniu nylonowych rajstop. Tkanina poliamidowa, znana również jako nylon, od lat służy jako skuteczne narzędzie do uzyskania lśniących szyb bez smug, głównie dzięki swojej zdolności do przyciągania kurzu. Jak działa ta metoda? Po umyciu szyby wodą i lekkim osuszeniu jej za pomocą ręcznika papierowego, wystarczy energicznie przetrzeć powierzchnię okna nylonem, najlepiej używając okrężnych ruchów. Dzięki tej technice z szyby usunięte zostaną zanieczyszczenia, a jej powierzchnia zyska imponujący połysk.

Mycie okien bez smug

Podsumowując, choć na rynku dostępnych jest mnóstwo nowoczesnych środków do mycia okien, warto czasem sięgnąć po sprawdzone, domowe metody. Często korzystając z prostych składników i tradycyjnych narzędzi, możemy uzyskać równie zadowalające, jeśli nie lepsze, efekty. Niezależnie od wybranej techniki, kluczowym czynnikiem pozostaje staranność i zaangażowanie w proces czyszczenia. Pamiętajmy też o odpowiednim doborze narzędzi, które mogą znacząco ułatwić mycie i podnieść standard naszej pracy.