Skip to main content
  • Drzwi prawe czy lewe? | Które wybrać, jak rozróżnić
    13.08.2023

    Drzwi prawe czy lewe? | Które wybrać, jak rozróżnić

Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję urządzać mieszkanie lub dom, z pewnością stał przed dylematem dotyczącym wyboru drzwi. Oczywiste jest, że powinny one być estetyczne i pasować wizualnie do wnętrza. Co jednak z ich parametrami? Lepiej postawić na drzwi prawe czy lewe? Choć może się wydawać, że to jedynie błahy szczegół, w rzeczywistości kwestia kierunku otwierania skrzydła ma ogromny wpływ na funkcjonalność zamieszkiwanej przez nas przestrzeni.


Spis treści:

1. Czy to drzwi prawe czy lewe?
2. Lepiej wybrać drzwi prawe czy lewe?
    2.1 Drzwi prawe czy lewe: Funkcjonalność
    2.2 Drzwi prawe czy lewe: Estetyka
3. Drzwi zewnętrzne prawe czy lewe?


Czy to drzwi prawe czy lewe?

Odpowiedź na pytanie “czy to drzwi prawe czy lewe?” znajdziemy w normie DIN 107. Zgodnie z informacjami w niej zawartymi, kierunek otwierania skrzydła można ustalić przeprowadzając prosty test. Na czym on polega?

W pierwszej kolejności należy ustawić się przodem do drzwi tak, aby otwierały się w naszą stronę. Gdy już przyjmiemy odpowiednią pozycję, swoją uwagę skierujmy na zawiasy:

  • jeżeli znajdują się one po naszej lewej stronie, wówczas patrzymy na drzwi lewe;
  • jeśli umiejscowione są po stronie prawej, to oznacza, że przed sobą mamy drzwi prawe.

Sprawa może jednak wydawać się nieco bardziej skomplikowana w przypadku nowoczesnych drzwi z niewidocznymi zawiasami - na szczęście, to tylko pozory. W rzeczywistości, procedura się nie zmienia - lokalizacja zawiasów jest przeciwna do położenia klamki. Innymi słowy, jeśli klamka jest po lewej, wówczas zawiasy muszą być po prawej stronie, co wskazuje na drzwi prawe. Analogicznie, jeśli klamka znajduje się po prawej, zawiasy wówczas są po lewej stronie, a to oznacza, że patrzymy na drzwi lewe.

Lepiej wybrać drzwi prawe czy lewe?

W rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wybrać drzwi prawe czy lewe. Ostateczna decyzja powinna zapaść w oparciu o indywidualne czynniki, które występują w danym domu, mieszkaniu lub innym budynku. Niemniej jednak, istnieją pewne aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem ostatecznych zakupów.

Drzwi prawe czy lewe: Funkcjonalność

Funkcjonalność to kluczowy aspekt, który powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru drzwi. Jeśli wewnątrz pokoju znajdują się duże meble, otwieranie skrzydła bezpośrednio w ich stronę może nie tylko utrudniać dostęp do pomieszczenia, ale także narażać nasze wyposażenie na uszkodzenia. Podobnie sprawa wygląda w kwestii grzejników: otwieranie drzwi wprost na kaloryfer będzie skutkowało utratą ciepła oraz - w przypadku modeli wykonanych z materiałów wrażliwych na temperaturę - zniszczeniem skrzydła.

Jednak to nie tylko stałe elementy w pomieszczeniach powinny być brane pod uwagę. Rozważając pomiędzy drzwiami lewymi a prawymi, należy uwzględnić także naturalny przepływ ruchu domowników. W wąskich korytarzach i przejściach skrzydło nie powinno blokować ścieżki, dlatego dobrze, gdyby otwierało się do środka pokoju.

Drzwi prawe czy lewe: Estetyka

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że wybór pomiędzy drzwiami prawymi a lewymi wpływa na estetykę wnętrza. Częstą praktyką jest lokalizacja wejścia do pomieszczenia tuż przy połączeniu dwóch ścian (w narożniku). W takim przypadku zaleca się, by drzwi otwierały się w kierunku przylegającej, pustej ściany, co pozwala oszczędzić miejsce, gdy są one otwarte.

Obserwując wnętrze, jeśli omawiana ściana znajduje się po lewej stronie od wejścia, zalecane jest zastosowanie drzwi lewych, tak aby po otwarciu przylegały do niej. Dla maksymalizacji przestrzeni, warto rozważyć zastosowanie alternatywnych rozwiązań, jak drzwi przesuwane czy łamane. Dla takich modeli kierunek otwierania jest ważny głównie z perspektywy "ręczności" użytkowników. Dla osób praworęcznych klamka powinna być po prawej stronie, aby zapewnić komfort obsługi.

Drzwi zewnętrzne prawe czy lewe?

Zasady dotyczące otwierania drzwi wejściowych w budynkach wielorodzinnych zostały ustanowione w celu zapewnienia jak największego stopnia ochrony i komfortu dla ich mieszkańców. Dokumenty takie jak przepisy i instrukcje PPOŻ (Ochrony Przeciwpożarowej) precyzyjnie określają te wytyczne.

Z przepisów jasno wynika: drzwi zewnętrzne muszą otwierać się do środka mieszkania. W praktyce oznacza to, że w razie ewakuacji czy innych sytuacji awaryjnych, mieszkańcy nie będą blokowani przez otwarte skrzydło, co mogłoby zwiększyć ryzyko utraty życia lub zdrowia. Dodatkowo, takie rozmieszczenie drzwi sprzyja także ochronie prywatności mieszkańców. Skrzydła otwierane do wewnątrz ograniczają ryzyko przypadkowego wtargnięcia osoby niepożądanej do mieszkania, gdyż są one trudniejsze do wyważenia z zewnątrz. Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem, a odpowiednie rozmieszczenie drzwi to jeden z elementów, który przyczynia się do jego zwiększenia.