Skip to main content
  • Pies drapie drzwi | Co robić?
    12.09.2022

    Pies drapie drzwi | Co robić?

Drzwi wewnętrzne są jednym z najważniejszych elementów w każdym domu i mieszkaniu. Pełnią one nie tylko funkcję bariery pomiędzy pomieszczeniami, ale także wnoszą ogromny wkład w wystrój wnętrz. Niestety, gdy pies drapie w drzwi skutecznie obniża ich walory wizualne, pozostawiając na nich nieestetyczne ślady pazurów. Co robić w takim wypadku? Doradzamy!

Dlaczego pies drapie w drzwi?

W celu wyeliminowania problemu, w pierwszej kolejności należy zrozumieć jego istotę. Dlaczego pies drapie w drzwi? Chociaż jest to objaw wielu problemów behawioralnych, najczęstszym winowajcą jest coś, co skryte jest pod nazwą lęk separacyjny.

Lęk separacyjny u psa pojawia się, gdy zostaje on rozdzielony ze swoim właścicielem i martwi się, że nigdy go już nie zobaczy. Aby temu zapobiec, będzie próbował zniszczyć każdą przeszkodę na swojej drodze - w tym drzwi.

Pies drapie drzwi gdy zostaje sam - nauka samotności

Zła wiadomość jest taka, że nie ma szybkiej recepty na psy, które cierpią z powodu lęku separacyjnego. Co więcej, istnieje kilka sprzecznych poglądów na temat tego, jak rozwiązać ten problem. Wszystkie mają jednak kilka wspólnych cech.

Przede wszystkim, powinieneś nagradzać dobre zachowanie (np. spokój, kiedy jesteś poza domem). Karanie złych zachowań zwykle przynosi odwrotny skutek, ponieważ perspektywa kary często zwiększa lęk - w końcu pies może nie rozumieć, dlaczego jest karany. Pozytywne wzmocnienie jest więc najlepszym sposobem na wyszkolenie psa, aby nie drapał drzwi. Ważne jest, aby być spokojnym i troskliwym w sposobie traktowania tego problemu, ponieważ wskazuje on na to, że nasz pies jest zestresowany i potrzebuje emocjonalnego wsparcia.

Przyzwyczajenie psa do nieobecności wymaga sporych nakładów pracy. Tresura polega na cyklicznym wychodzeniu z pokoju na jakiś czas (ale nie na tyle długo, żeby pies zaczął się niepokoić). Za zachowanie spokoju, pies powinien dostać smakołyk. Z czasem można zwiększać długość swojej nieobecności, aż pies będzie w stanie przetrwać noc bez swojego właściciela.

Jak chronić drzwi przed drapaniem psa?

Największym problemem związanym ze zmianą nawyków psa jest to, że całość wymaga czasu. Po skończonym okresie nauki drzwi wewnętrzne mogą już być w opłakanym stanie. Na szczęście istnieje pewien sposób, który ogranicza szkody i chroni drzwi przed drapaniem psa.

Jest nim folia ochronna przeciw drapaniu drzwi. Ten przezroczysty arkusz dostosowuje się do kształtu skrzydła drzwiowego, przy czym nie ingeruje w jego wygląd. Ochrona drzwi tego typu z czasem ulegnie uszkodzeniu, z tego względu wymaga dość częstej wymiany. Jeśli będzie regularnie doglądana i wymieniana, zminimalizuje ryzyko powstania zadrapań, nawet do zera.