Skip to main content
  • Regulacja okien na zimę | Tryb zimowy w oknach
    23.11.2022

    Regulacja okien na zimę | Tryb zimowy w oknach

Kiedyś głównym atutem okien była ich szczelność. Starano się, aby przepływ powietrza był jak najbardziej ograniczony, a ewentualne niedociągnięcia w tej kwestii nadrabiane były przy pomocy pianki lub kitu. Z biegiem lat nasza świadomość w tej kwestii wzrosła. Aktualnie wiemy, że to jednak nie tędy droga, a przepływ powietrza jest ważny - szczególnie w sezonie letnim. Współczesne modele okien wyposażone są w zarówno w nawiewniki, jak i tryby zima-lato, które pozwalają na pełną kontrolę nad cyrkulacją tlenu w pomieszczeniu. Jak dokładnie działa powyższe rozwiązanie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Co to jest tryb zimowy w oknach?

Choć regulacja okien zima-lato jest trafniejszym określeniem, to o tryb zimowy w oknach pada najwięcej pytań. Czy jest owy tryb? Chodzi tutaj o specjalną uszczelkę, której stopień docisku możemy regulować przy pomocy pokrętła, które najczęściej występuje pod postacią bolca. Za jego pośrednictwem jesteśmy w stanie manipulować stopniem rozszczelnienia okna, a więc i cyrkulacją powietrza pomiędzy pomieszczeniem, a środowiskiem zewnętrznym.

Regulacja okien zima-lato pozwala na dopasowanie stopnia szczelności okna do aktualnie trwającej pory roku. Latem, gdy temperatury są wysokie, możemy poluzować docisk uszczelki tak, by zwiększyć przepływ powietrza. Z kolei tryb zimowy w oknach pozwala zmniejszyć powstały luz, tym samym poprawiając izolację pomieszczenia i redukując ilość zużywanej energii potrzebnej do jego ogrzania.

Jak działa regulacja okien?

Możliwość regulacji okien w zależności od trwającego sezonu jedynie brzmi skomplikowanie - w rzeczywistości proces jest zupełnie prosty i trwa raptem kilka sekund. Wszystko jest możliwe dzięki bolcom, które umieszcza się z boku okna. Ich ilość zazwyczaj waha się pomiędzy 1 a 3, w zależności od modelu skrzydła. Wbudowane metalowe wstawki cechują się nieregularną formą: z jednej strony są szersze, z drugiej natomiast węższe. W zależności od wybranego ustawienia, będą one lżej lub mocniej dociskać umieszczoną wokół ramy okna uszczelkę. Mocniejszy docisk oznacza mniejszą przepuszczalność powietrza i jego słabszą cyrkulację.

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Teorię już znasz, jednak mimo to wciąż zastanawiasz się, jak przestawić okna na tryb zimowy? Spieszymy z wyjaśnieniami! Jeśli Twoje okna są aktualnie w trybie lato, jedyne co musisz zrobić, to obrócić bolce regulacyjne o 90 stopni względem aktualnego ułożenia. W zależności od modelu posiadanego okna, czynność ta może wymagać zastosowania dedykowanego klucza - na przykład płaskiego, oczkowego, torx, imbusowego, bądź też śrubokręta krzyżowego lub płaskiego. Nie jest to jednak regułą, gdyż zdarzają się przypadki, gd wystarczy użycie własnych palców lub też pierwszych lepszych kombinerek. Wybranym narzędziem wystarczy odpowiednio chwycić bolec i przekręcić do uzyskania zadowalającego nas efektu.

Jak rozpoznać aktualny tryb okien?

Sam proces przestawienia okna na wybrany tryb nie jest skomplikowany. Problem może pojawić się jednak, gdy nie mamy pojęcia, jakie ustawienie jest aktualnie zastosowane. Tryb zimowy? A może tryb letni? Jak je rozróżnić? Na szczęście, nie jest wymagana do tego specjalistyczna wiedza. Bolec ustawiony węższą częścią w stronę uszczelki okna oznacza tryb letni. Z kolei pokrętło przyjmujące pozycję, w której jest skierowane grubszą stroną w kierunku uszczelki, wskazuje na ustawienie okna w tryb zimowy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, po zmianie trybu możemy przyłożyć dłoń do zamkniętego okna i sprawdzić przepływ powietrza. Jeśli jest on słabszy, niż przed przekręceniem bolca, oznacza to, że tryb letni został zamieniony na zimowy.

Czy sezonowa regulacja okien się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy sezonowa regulacja okien jest opłacalna, odpowiadamy - zdecydowanie tak! W sezonie grzewczym, gdy ustawimy nasze okna na tryb zimowy, zapobiegniemy niekontrolowanym ubytkom ciepła z pomieszczeń. Przepływ powietrza zostanie zablokowany, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Warto pamiętać o możliwości zmiany trybu okna zwłaszcza, jeśli nasza stolarka okienna montowana była podczas ciepłych pór roku - wówczas skrzydła fabrycznie ustawione zostały na tryb letni.

To jednak nie jedyne zalety, jakie wynikają z sezonowej regulacji okien. Wcześniej wspomniany tryb letni, poza sezonem grzewczym jest niezwykle przydatny w kontekście utrzymania prawidłowego stopnia wilgotności w mieszkaniu. Ten z kolei wpływa nie tylko na stan budynku (rozwój pleśni i grzybów), ale i zdrowie jego mieszkańców. Zamknięty obieg powietrza może wywoływać bóle głowy, duszności, suchość w ustach i gardle, a także problemy ze snem. Z tego względu warto pamiętać o okresowej regulacji okien i przełączeniu je na tryb letni wiosną oraz latem.