Niepożądana wilgoć i tworzona przez nią pleśń może stanowić zagrożenie zarówno dla zdrowia domu, jak i osób w nim przebywających. Oprócz tworzenia się ciemnej powłoki, nadmiar wilgoci może prowadzić do problemów strukturalnych budynku, w tym gnicia ścian i okien, a także ich degradacji. Na szczęście, rozwojowi pleśni można zapobiec. W jaki sposób?

Kolonie pleśni

Zarodniki pleśni są mikroskopijne, unoszą się w powietrzu i można je znaleźć w zasadzie wszędzie. Istnieją setki tysięcy rodzajów pleśni, ale generalnie nie ma potrzeby sprawdzania, jaki rodzaj pleśni występuje w Twoim domu.

Sytuacja się zmienia, jeśli Ty lub ktoś mieszkający w budynku doświadcza objawów zdrowotnych, które Twoim zdaniem mogą być spowodowane przez pleśń, lub jeśli ktoś jest na nią uczulony. W takim wypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek kroków w kierunku jej zapobiegania lub usuwania - w tej sytuacji może okazać się konieczne poznanie rodzaju pleśni, która występuje w Twoim domu.

W jakim środowisku rozwija się pleśń?

Pleśń uwielbia wilgotne, ciepłe miejsca. Jeśli masz w domu pleśń, nie musi to oznaczać, że Twój dom jest brudny lub zaniedbany. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to, że możesz mieć pewne problemy z wilgocią, którymi należy się zająć.

Aby wyeliminować nadmiar wilgoci i zapobiec powstawaniu pleśni, postaraj się utrzymać poziom wilgotności w swoim domu poniżej 50%. Klimatyzator lub osuszacz powietrza może tu zdziałać cuda. Warto również pomyśleć nad dodaniem inhibitorów pleśni do każdej farby przed malowaniem wnętrz. Są one bardzo łatwe w użyciu, a mogą uchronić ściany przed gromadzeniem się nadmiaru wilgoci po wzięciu prysznica czy napełnieniu zlewu naczyniami.

Jak usunąć pleśń?

Jeśli zauważysz jakąkolwiek pleśń rozwijającą się wewnątrz swojego domu, ważne jest, aby natychmiast ją usunąć. Nawet niewielka ilość pleśni może rozrosnąć się do ogromnych rozmiarów, więc właściwe czyszczenie jest niezbędne, aby zapobiec jej rozprzestrzenianiu się po całym budynku.

Jeśli chodzi o czyszczenie, istnieje wiele produktów, których można użyć. Do twardych powierzchni, takich jak okna lub drzwi, szmatka i trochę detergentu zmieszanego z wodą może okazać się wystarczająca. Jeśli masz do czynienia z nawracającą pleśnią lub chcesz się jej pozbyć jak najszybciej, spróbuj środka pleśniobójczego. Wybielacz, soda oczyszczona lub destylowany biały ocet mogą zabić pleśń, ale należy zachować ostrożność podczas ich używania.

Zapobieganie rozwojowi pleśni

Po pozbyciu się pleśni, czas wyeliminować źródło problemu - wilgoć. W przypadku każdego pomieszczenia w domu, a zwłaszcza łazienki, właściwa wentylacja pomoże osuszyć powietrze i zapobiec kondensacji, która może prowadzić do rozwoju pleśni.

Otwieranie okien i drzwi wewnętrznych, używanie wentylatorów podłogowych i sufitowych oraz włączanie klimatyzatora to sprawdzone sposoby, które pomagają w cyrkulacji świeżego powietrza, a tym samym zmniejszeniu wilgoci powstającej w wyniku jego skraplania się na różnych powierzchniach. Jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, rozważ również zakup osuszacza. Ponieważ nadmiar wilgoci daje pleśni przyjazne miejsce do rozwoju, ważne jest, aby znaleźć i naprawić wszelkie przecieki, które masz w domu. Dotyczy to dachu, ścian, instalacji wodno-kanalizacyjnych, okien, otworów wentylacyjnych i rynien.

Jeśli masz uszkodzoną ramę okna, pękniętą szybę, luźne lub brakujące elementy okuć może to oznaczać, że czas wymienić je na nowe. Każde powietrze lub wilgoć, która może dostać się do wnętrza domu przez uszkodzone lub zniszczone okno, zakłóci środowisko wewnątrz i ułatwi pleśni rozpoczęcie kolonizacji. Z drugiej strony, prawidłowo działające okno zapobiegnie przenikaniu wody i powietrza, co pozwoli Ci znacznie łatwiej kontrolować poziom wilgotności.

Masz jakieś pytania?

Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie dotyczące drzwi, okien, czy też bram wjazdowych na terenie Twojego domu lub firmy.

Strefa Drzwi

Ul. Morska 375A
81-002 Gdynia

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 1000 - 1700
Sobota: 900 - 1300


Okna i Drzwi Gdynia, Gdańsk, Sopot - Drutex, Cal, Porta, Gerda, Dre, Inter-Door, Pol-Skone

© 2021 Strefa Drzwi. Wszelkie prawa zastrzeżone. Napędzane przez: Studio113.