Styl japoński coraz częściej gości w nowoczesnych wnętrzach. Aranżacje rodem z kraju kwitnącej wiśni przywodzą na myśl harmonię i spokój. Pomieszczenia urządzone zgodnie z filozofią Zen, to idealne miejsca na odpoczynek i podróż w głąb siebie. O czym należy pamiętać, urządzając pokój po japońsku?
Główne założenia stylu japońskiego
Decydując się na aranżację w stylu japońskim, warto znać podstawowe założenia tego nurtu.
Przede wszystkim chodzi o równowagę i harmonię. Japońskie wnętrza przepełnione są spokojem i prostotą. Dużą rolę gra tutaj filozofia Zen - zgodnie z jej założeniami, cała dostępna przestrzeń powinna być dobrze rozplanowana. Nie należy przesadzać z ilością mebli i dekoracji. Wystarczy tylko to, co niezbędne.
Celem stylu japońskiego jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej kontemplacji i wyciszeniu. Nacechowane spokojem wnętrza, pełne prostoty i elegancji, pomagają w odprężeniu i medytacji.
Ściany i podłogi
Pomieszczenia w stylu japońskim powinny zostać urządzone w zgodzie z naturą. Na podłodze najczęściej widnieje drewno lub bambus. Można również spotkać się z płytkami imitującymi szary kamień. Ściany pokryte są stonowanymi barwami. Najchętniej wybierane są beże, szarości, kolory ziemi, a także czerń - najczęściej w zestawieniu z bielą i czerwienią.
Drzwi i okna
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów japońskich wnętrz jest shoji - ruchomy parawan oddzielający pomieszczenia. Jego rolę z powodzeniem mogą spełniać drzwi przesuwne. Obecny rynek stolarki drzwiowej proponuje nam szeroki wachlarz wyboru, więc dobranie odpowiedniego modelu nie powinno stanowić żadnego problemu.
Okna w japońskich wnętrzach odgrywają kluczową rolę. To one w dużej mierze odpowiadają za oświetlenie pomieszczenia, warto więc zadbać, by nic nie stało na drodze wiązki światła. Dobrze jest zrezygnować z wszelkich okryć okiennych, lub, jeśli czujemy potrzebę większej prywatności - postawić na subtelne zasłony.
Wyposażenie wnętrza
Każdy, kto choć raz zetknął się z japońskim pomieszczeniem, z pewnością zwrócił uwagę na charakterystyczne meble. W większości są o prostych kształtach i nisko osadzone nad podłogą. Każdy element wystroju ma swoje przeznaczenie i funkcję, nie należy więc zbytnio przesadzać z ozdobami. Jeden, wyraźny dodatek w zupełności wystarczy.
Nie można również zapominać o roślinach, które styl japoński uwielbia. Bez względu na to czy są cięte, czy doniczkowe - świetnie wpiszą się w klimat wnętrza. Najczęściej spotykane są miniaturowe drzewka bonsai oraz orchidee.
Nowoczesna aranżacja w stylu japońskim
Każdy, kto chce tchnąć w swoje pomieszczenia trochę wschodniej kultury, powinien zastanowić się nad jej najważniejszym aspektem - harmonią. Należy działać zgodnie z zasadą mniej - znaczy więcej. Nie upychajmy więc w pomieszczeniach niepotrzebnych gadżetów i pamiętajmy o utrzymaniu całości w zgodzie z naturą, a nasza aranżacja będzie emanować kulturą kraju kwitnącej wiśni.