Skip to main content

Okna drewniane, pomimo że są powoli wypierane przez ich zamienniki - okna PCV, wciąż cieszą się dużą popularnością. Ze względu na swój materiał, ich pielęgnacja jest nieco bardziej wymagająca. Gdy odpowiednio o nie zadbamy, będą w stanie posłużyć nam długie, długie lata. Jak zatem dbać o drewniane okna?

Okna drewniane

Drewno to nietypowy materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Największym wrogiem drewna jest wilgoć, dlatego okna wykonane z drewna nie nadają się do pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie do wykorzystania ich w pokoju dziennym lub sypialni.

Okna drewniane nad oknami plastikowymi przeważają zwłaszcza pod względem estetycznym. Piękne, drewniane ramy tchną w każde pomieszczenie odrobinę klasy i elegancji. Cechują się również lepszą izolacją akustyczną niż okna PCV. Dodatkowo, są bardziej odporne na wysokie temperatury, gdyż nie ulegają zniekształceniom, tak jak to bywa w przypadku okien wykonanych z plastiku. Są również ekologiczne - drewno to surowiec biodegradowalny i odnawialny.

Mycie drewnianych okien

Regularne mycie okien to standard, niezależnie od materiału ich wykonania. W przypadku okien drewnianych największe znaczenie mają produkty, jakich używamy. Drewno wbrew pozorom to materiał dość delikatny i łatwo można mu zaszkodzić. Wybierajmy więc łagodne produkty czyszczące przeznaczone do drewna. Unikajmy w składzie naszych detergentów amoniaku, acetonu i alkoholu, gdyż mogą osłabić one warstwę lakieru. W większości przypadków możemy posłużyć się również płynem do naczyń zmieszanym z wodą, jednak zalecane jest używanie specjalnych emulsji czyszczących.

Konserwacja drewnianych okien

Okna drewniane wymagają nieco bardziej złożonej pielęgnacji niż okna PCV. Przede wszystkim, od ich plastikowych zamienników odróżnia je to, że wymagają lakierowania. Okna drewniane zabezpieczone są warstwą lakieru, który chroni je przed uszkodzeniem i blaknięciem. Regularna eksploatacja powoduje ścieranie się warstwy ochronnej, co z kolei naraża drewno na uszkodzenia. Ważne jest zatem, aby przynajmniej raz w roku sprawdzić stan naszego lakieru i jeśli to konieczne - uzupełnić braki.

Kolejnym ważnym elementem jest stan techniczny naszych okien. Jeśli zauważymy, że okno się wyhacza, stawia opór przy otwieraniu i zamykaniu, lub jest nieszczelne - należy wykonać naprawę. Czasem wystarczy nasmarowanie ruchomych części, a czasem potrzebna może być wymiana okuć - w takim wypadku najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu.