Skip to main content

Okna dachowe to niekiedy efektowne wykończenie naszego poddasza. Dodają pomieszczeniu charakteru i nietypowej atmosfery, którą mogą osiągnąć tylko te najwyższe partie budynku. Jak zatem dobrać okna dachowe, aby zapewnić najlepsze efekty wizualne i komfort użytkowania?

Wysokość ma znaczenie

W kwestii okien dachowych wysokość, na jakiej okno się znajduje ma znaczenie. Zbyt wysoko osadzone utrudniają ich mycie i konserwację. Dodatkowo, jeśli okno nie jest sterowane elektronicznie, może sprawiać nawet problem przy otwieraniu i zamykaniu.

Warto więc porządnie się zastanowić już na etapie projektowania, na jaką wysokość jesteśmy w stanie sobie pozwolić, aby później komfortowo z okna korzystać.

Ilość i rozmiar

Choć to może dziwić, duże okna dachowe to nie zawsze dobre rozwiązanie. Niekiedy prezentują się lepiej niż mniejsze modele, jednak ich wielkość niekoniecznie wpływa na stopień doświetlenia pomieszczenia. Faktem jest, że kilka mniejszych okien dachowym rozmieszczonych równomiernie wpuści do pokoju więcej słońca, niż jedno duże okno. Warto to uwzględnić, zwłaszcza decydując się na zrobienie z poddasza biura lub strefy wypoczynkowej.

Prawo również reguluje przepisy odnośnie wymaganej powierzchni okien w stosunku do powierzchni podłogi. Ustawowo, jest to stosunek 1:8. Warto o tym pamiętać przy wyborze okien dachowych.

Odpowiedni materiał to podstawa

Materiał, z jakiego wykonane jest okno dachowe to istotny parametr jeśli chodzi o typ pomieszczenia. Drewno, ze względu na swój delikatny charakter, nie sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na wysoki stopień wilgotności powietrza, takich jak kuchnia czy łazienka. Do tych dwóch pomieszczeń o wiele lepszym wariantem będą okna PCV lub okna aluminiowe.

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe możemy przede wszystkim skategoryzować ze względu na sposób ich otwierania. Wyróżniamy następujące typy okien dachowych:

  • okna obrotowe - najpopularniejszy ze względu na swoją niską cenę typ okien dachowych. Ze względu na umieszczoną na środku oś obrotu, skrzydło jest w stanie obrócić się o 180 stopni.
  • okna uchylne - dzięki osi obrotu umieszczonej w górnej części okna, są w stanie otwierać się do góry. Niestety, ze względu na swoją budowę mogą sprawiać trudności w umyciu zewnętrznej strony szyby.
  • okna uchylno - obrotowe - jak sama nazwa wskazuje, są połączeniem okien uchylnych z obrotowymi. Łączą funkcje obu tych modeli. okna wysokoosiowe - oś obrotu znajduje się w ⅔ wysokości ramy. Umożliwia otwarcie okna pod większym kątem niż w przypadku okien obrotowych. Niestety, przekłada się to również na wyższą cenę.
  • okna wyłazowe - typ okien otwieranych na bok. Stosuje się je najczęściej w celach umożliwienia wyjścia na dach, np. w celu łatwiejszego dostępu do komina.

Decydując się na konkretny typ okna dachowego warto wcześniej przeanalizować nasze potrzeby i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze. Czasami lepiej zainwestować trochę więcej pieniędzy i cieszyć się komfortem użytkowania - w końcu zakup okna to wybór na lata.

Akcesoria do okien dachowych

Ostatnim, równie ważnym aspektem w kwestii okien dachowych jest dobór odpowiednich akcesoriów. Okna dachowe, mimo swojego efektownego wyglądu, niestety posiadają pewien mankament. Ze względu na kąt ich nachylenia wpuszczają więcej światła, co niestety równa się także z szybszym nagrzewaniem pomieszczenia. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w rolety zewnętrzne, które w czasie upałów będą odbijać promienie słoneczne i chronić nas przed panującym na zewnątrz skwarem.