Skip to main content
  • Drewniane drzwi wewnętrzne - jak o nie dbać?
    20.01.2022

    Drewniane drzwi wewnętrzne - jak o nie dbać?

Jeśli chodzi o wybór drzwi, ulubieńcem większości stały się te drewniane - nie tylko ze względu na ich estetyczny wygląd, ale również z uwagi na odporność na upływ czasu. Możemy cieszyć się ich niezmiennym wyglądem przez wiele lat, jeśli tylko poddamy je odpowiedniej pielęgnacji.

Czyszczenie drzwi drewnianych

Drewniane drzwi wewnętrzne nie są narażone na oddziaływanie takich czynników jak deszcz, śnieg, wiatr czy słońce, jak to ma miejsce w przypadku drzwi zewnętrznych, więc analogicznie nie wymagają równie skomplikowanej pielęgnacji.

Głównym czynnikiem decydującym o nienagannym wyglądzie naszych drewnianych drzwi jest prawidłowe czyszczenie. W tym celu możemy posłużyć się miękką gąbką lub szmatką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu, na przykład płynu do naczyń. Kluczowym aspektem jest to, aby dobierane środki myjące były delikatne i w swoim składzie nie zawierały alkoholu i amoniaku, który mógłby osłabić wierzchnią warstwę lakieru.

Konserwacja drzwi drewnianych

Po zakończonym myciu i upewnieniu się, że skrzydło drzwiowe jest w pełni suche, możemy przystąpić do zabiegu konserwacji. W tym celu możemy posłużyć się specjalnym mleczkiem do drzwi drewnianych.

Aby wykonać ten zabieg prawidłowo, wystarczy na powierzchnię naszych drzwi zaaplikować trochę mleczka i z użyciem suchej szmatki wcierać kolistymi ruchami. Dobrze jest proces ten przeprowadzić powoli i dokładnie. Po pokryciu całego skrzydła drzwiowego, należy je wypolerować nową, suchą szmatką. Po zakończonym procesie, nasze drzwi będą nie tylko pięknie mienić się kolorem, ale będą również chronione przed wchłanianiem wody.
Studiując skrupulatnie nasze drzwi możemy zauważyć ubytki w lakierze - w takim wypadku powłokę drzwi należy najpierw delikatnie zmatowić papierem ściernym, uzupełnić lakier i dopiero wtedy zastosować mleczko do konserwacji.

Pamiętajmy, aby zawsze patrzeć na skład używanych przez nas produktów. Mleczka do konserwacji nie powinny zawierać w sobie żadnych substancji ściernych, takich jak piasek. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać na naszych drzwiach rozpuszczalników ani innych substancji żrących, ponieważ mogą uszkodzić one drewno, co w efekcie pozbawi nasze drzwi całego uroku.

Drzwi drewniane w Twoim domu

Decydując się na drzwi drewniane, warto raz na jakiś czas przyjrzeć się ich kondycji. Czasem się może zdarzyć, że wymagają jedynie czyszczenia, a czasem musimy uzupełnić lakier. Bez względu na wiek naszych drzwi, warto o nie zadbać i wykrzesać z nich pełen potencjał.