Skip to main content
  • Aranżacja małej łazienki - jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
    19.04.2022

    Aranżacja małej łazienki - jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?

Duża, przestronna łazienka to marzenie większości z nas. Niestety, nasze pragnienia nie zawsze mają szansę się urzeczywistnić. Znaczna część osób, szczególnie tych zamieszkujących bloki i kamienice, skazana jest na łazienkę o małym metrażu. Nie musi to jednak oznaczać, że będzie ona powodem do niezadowolenia - dobra aranżacja małej łazienki pomoże nam wykrzesać z niej maksymalny potencjał i sprawi, że jej wielkość przestanie być problemem. Jak zatem ją urządzić, aby stuprocentowo wykorzystać dostępną przestrzeń?

W małej łazience postaw na jasne kolory

Nie od dziś wiadomo, że jasne barwy optycznie potrafią powiększyć pomieszczenie. Zasada ta sprawdzi się również w przypadku małej łazienki.

Chcąc stworzyć iluzję większego metrażu, ściany, podłoga i sufit powinny być pokryte jasnym kolorem. Idealnie się tutaj sprawdzi zarówno biel, jak i wszystkie inne barwy w pastelowych odcieniach. Utrzymaj kolorystykę w harmonii i staraj się unikać mocnych kontrastów, które przytłoczą całe pomieszczenie, a twoja łazienka urośnie w oczach.

Zadbaj o oświetlenie małej łazienki

Niestety, nie w każdej łazience możemy spotkać okna, które zapewniłyby stały dostęp do światła słonecznego. W takim wypadku warto jest dobrze się zastanowić nad oświetleniem w naszym pomieszczeniu.

Poza standardową lampą sufitową, warto jest łazienkę wyposażyć w oświetlenie dodatkowe. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie ledów, które z powodzeniem można umieścić praktycznie wszędzie - wokół lustra, wzdłuż ściany, a nawet za wanną. Takie urozmaicenie nie tylko optycznie powiększy całą łazienkę, ale także nada całości interesującego wydźwięku.

Rozmiar mebli dopasuj do pomieszczenia

Będąc ograniczonym małym metrażem łazienki, należy być bardzo ostrożnym podczas wyboru mebli.

Chcąc zaoszczędzić możliwie jak największą powierzchnię, zdecyduj się na meble podwieszane - nie zastawiając posadzki stworzysz iluzję dodatkowych metrów kwadratowych. Takie rozwiązanie ułatwi również sprzątanie, ponieważ dostęp do podłogi nie będzie niczym blokowany.

Jeśli posiadanie wanny nie jest konieczne, lepiej z niej zrezygnować na rzecz kabiny prysznicowej. Opcja bez brodzika, czyli tak zwany prysznic walk-in, obudowany przezroczystą szybą nie tylko pozwoli optycznie zaoszczędzić miejsce, ale również wpasuje się w aktualnie panujące trendy wnętrzarskie.

Podczas urządzania łazienki nie zapominaj o detalach

Wykończenie wnętrza to już ostatni, ale niezwykle istotny etap podczas aranżacji małej łazienki. Odpowiednio dobrane dodatki pomogą nie tylko w stworzeniu przyjemnej atmosfery, ale także będą w stanie optycznie dodać pomieszczeniu przestrzeni.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie wiszącego lustra. Ogólna zasada jest taka - im większe, tym lepiej. Chcąc uniknąć niepotrzebnych elementów, zdecyduj się na lustro bez ramy. W połączeniu z błyszczącymi elementami, na przykład płytkami na ścianie, nasze zwierciadło będzie stanowić świetny element odbijający światło, co nie tylko rozświetli pomieszczenie, ale również je powiększy.

Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie drzwi do łazienki z przeszkleniami - na przykład pod postacią mozaiki, albo szyby mlecznej, która jednocześnie wpuści do środka trochę światła i zadba o odpowiedni stopień prywatności. W przypadkach ekstremalnie małych metraży, świetnie sprawdzą się drzwi z ukrytą ościeżnicą, które pomogą nam zaoszczędzić dodatkową przestrzeń na ścianie.

Rozwiązanie problemu małej łazienki

Nawet najmniejsza łazienka może stać się ulubionym pomieszczeniem w całym domu, jeśli tylko zostanie odpowiednio urządzona. Stosując się do porad zawartych w powyższym artykule, będziesz w stanie wykrzesać z niej maksymalny potencjał. Pamiętaj, że najważniejsze jest zastosowanie jasnych kolorów, błyszczących powierzchni i mebli dostosowanych do metrażu pomieszczenia. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie, a Twoja łazienka Ci się pięknie odwdzięczy.