Skip to main content
  • Zamek elektroniczny w drzwiach wejściowych - Wady i Zalety
    13.08.2022

    Zamek elektroniczny w drzwiach wejściowych - Wady i Zalety

W dzisiejszych czasach istnieje niezliczona ilość produktów, dzięki którym Twój dom może stać się inteligentny. Od termostatów sterowanych smartfonem, aż po aktywowane głosem systemy bezpieczeństwa. Wykonując kilka aktualizacji systemów w swoim budynku, możesz w łatwy sposób poczuć się jak w przyszłości. Mimo tego, że wszystkie te urządzenia sprawiają wrażenie zwykłych “bajerów”, ich cel jest ostatecznie taki sam: ułatwienie Twojego życia. Niektóre osoby doświadczają ich właściwości jeszcze przed otwarciem drzwi wejściowych - stosując zamek elektroniczny. Jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie?

Czym jest i jak działa zamek elektroniczny w drzwiach?

Chociaż elektroniczne zamki z klawiaturą są dostępne od dłuższego czasu, dopiero teraz stają się popularnym wyborem mieszkaniowym. Zamiast odblokowywać drzwi wejściowe kluczem, użytkownicy wprowadzają kod na klawiaturze. Oczywiście, kilka oczywistych korzyści natychmiast przychodzi na myśl: nie ma już kłopotów z plączącym się brelokiem, nie trzeba pamiętać, by wziąć ze sobą klucze, nie ma już płacenia za stworzenie kopii kluczy dla innych domowników. Nie znaczy to jednak, że elektroniczny zamek z klawiaturą jest dla każdego.

Elektroniczny zamek - zalety

Oprócz wyżej wymienionych udogodnień związanych z przejściem na system bezkluczowy, zamek elektroniczny może również zapewnić dodatkowe korzyści w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki możliwości zaprogramowania wielu kodów użytkownika, możesz udostępnić kody tymczasowe swoim gościom i pracownikom. Możesz również zaplanować automatyczne blokowanie, dzięki czemu zyskasz pewność, że Twój dom nigdy nie zostanie przypadkowo pozostawiony otwarty.

Zamek elektroniczny sprawia, że dom jest mniej narażony na włamania, ponieważ nie można go wykręcić, jak w przypadku tradycyjnego zamka mechanicznego. Ponadto, już nigdy więcej nie będziesz musiał ukrywać klucza pod wycieraczką lub doniczką, by inni domownicy mogli swobodnie wejść do środka.

Jest to również świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, które wracają do domu przed powrotem rodziców z pracy. Zamiast martwić się o to, czy pociecha dba by nie zgubić klucza, dziecko może po prostu wprowadzić swój kod, a Ty możesz spać spokojnie wiedząc, że drzwi zamkną się za nim automatycznie.

Elektroniczny zamek - wady

Elektroniczny zamek wymaga od Ciebie, abyś rzeczywiście zapamiętał swój kod - co może być trudne, jeśli jesteś osobą zapominalską. Mimo wielu korzyści związanych z bezpieczeństwem, istnieją również pewne obawy. Na przykład, częste wprowadzanie tego samego kodu może spowodować zużycie przycisków, umożliwiając intruzowi odgadnięcie prawidłowej kombinacji na podstawie stanu cyfr. Na szczęście, można łatwo temu zaradzić poprzez okresową zmianę kodu lub nadanie każdemu z domowników własnej, unikalnej kombinacji.

Wreszcie warto wspomnieć, że elektronika czasami się psuje lub zawodzi - i choć ryzyko nie jest dużo większe niż przypadkowe złamanie klucza w zamku mechanicznym, to nadal jest to ważna kwestia.

Po przedstawieniu wszystkich za i przeciw, ostateczny wybór należy do Ciebie: wolisz do domu wejść z kluczem, czy bez?