Skip to main content
 • Wprowadź kolory do swojego domu! | Styl pop art
  25.07.2023

  Wprowadź kolory do swojego domu! | Styl pop art

Wszyscy pragniemy, aby miejsca przez nas zamieszkiwane odzwierciedlały naszą osobowość, emanując przy tym pozytywną energią. Choć na świecie nie brakuje zwolenników minimalizmu oraz stonowanych barw, wiele osób kocha łamać schematy i otaczać się żywymi kolorami. Jeżeli i Ty lubujesz się w nietypowych aranżacjach, styl pop art z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Poznaj styl pop art

Pop art to styl, który narodził się w latach 50. XX wieku na terenie Stanów Zjednoczonych. Wówczas to - a dokładniej w 1952 roku - termin ten ukazał się po raz pierwszy na łamach “Przeglądu Architektonicznego”, popularnego nowojorskiego magazynu.

Styl pop art rozwinął się w okresie prosperity gospodarczej trwającej po zakończeniu wojny, gdy konsumpcjonizm i kultura masowa zyskiwały coraz większe wpływy na całym świecie. Do rozkwitu tego nurtu przyczyniły się takie ikony, jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg czy David Hockney - tworzyli oni dzieła ukazujące współczesny świat w dotąd nieznanej formie, oferując dynamiczne, kolorowe i ekscentryczne podejście do sztuki.

Styl pop art i jego cechy charakterystyczne

Styl pop art bez wątpienia wyróżnia się na tle innych nurtów artystycznych. Do jego cech charakterystycznych zaliczyć możemy:

 • Inspirację popkulturą: styl pop art czerpie swoje motywy z kultury popularnej, a więc z komiksów, reklam, filmów, muzyki oraz przedmiotów codziennego użytku. Światowe gwiazdy (m.in. Marilyn Monroe), ikonografia znana z mediów masowych i symbole konsumpcji to główny temat oraz źródło inspiracji dla wielu twórców pop artu.
 • Jaskrawe kolory: styl pop art wykorzystuje wyraziste kolory, które przyciągają uwagę i tworzą dynamiczny efekt wizualny. Ich zastosowanie nie jest przypadkowe - jaskrawe barwy mają na celu zwiększyć ekspresję dzieła i przekazać pozytywną energię jego odbiorcom.
 • Powielanie motywów: opisywany nurt charakteryzuje częste powielanie wzorów i motywów (popularne produkty, gwiazdy filmowe, loga znanych firm) w celu podkreślenia masowości i reprodukowalności obrazu.
 • Kontrasty i uproszczone formy: pop art korzysta z silnych kontrastów między kolorami, co przyciąga uwagę odbiorcy i dodaje dziełom sporą dawkę dramatyzmu.
 • Komentarz społeczny: styl pop art powstał w jako swego rodzaju krytyka wobec konsumpcji i kultury masowej. Nurt ten często wykorzystuje ironię oraz paradoks, aby zwrócić uwagę na sprzeczności i hipokryzję współczesnego społeczeństwa.

Styl pop art we wnętrzach: kolory

Styl pop art to przede wszystkim wyraziste, pełne energii i wesołe kompozycje kolorystyczne. Aby w pełni oddać charakter tego nurtu w swoim domu, należy poświęcić chwilę na dobór odpowiedniej palety barw, ponieważ to ona ma największy wpływ na ostateczny wydźwięk aranżacji. Zatem, na co warto postawić podczas urządzania wnętrza w stylu pop art?

Jaskrawe i kontrastowe barwy

W stylu pop art nie ma miejsca na nudę! Jaskrawe, odważne kolory są tutaj kluczowe, aby całość faktycznie odzwierciedlała zamysł całego nurtu. Postaw więc na intensywne odcienie czerwieni, niebieskiego, żółtego, zieleni, różu, fioletu i pomarańczowego. Dobrze dobrana paleta barw będzie działać niczym wizualny zastrzyk energii, ożywiając pomieszczenia i sprawiając, że przestrzeń stanie się bardziej ekscytująca i pełna charakteru.

Kolorowe akcenty

Chcąc stworzyć wiarygodną aranżację w stylu pop art, nie trzeba od razu malować całego pokoju na neonowo. Wystarczy wprowadzić kolorowe akcenty, które stworzą interesujący kontrast w pomieszczeniu.

Wspomniane akcenty mogą przybrać formę poduszek, obrazów, plakatów czy nawet nowoczesnych wazonów. Jeśli chodzi o kuchnię, tutaj także można odważnie grać kolorami. Barwne garnki, talerze czy kubki wzbudzą uśmiech na twarzach Twoich gości i sprawią, że gotowanie będzie jeszcze przyjemniejsze. Co ciekawe, w stylu pop art nawet łazienka może stać się inspirującym miejscem. Wystarczy w niej zastosować kolorowe akcesoria łazienkowe - jaskrawa suszarka do włosów, wyrazista mydelniczka czy dywanik z grafiką z pewnością dodadzą pomieszczeniu ciekawego wyrazu.

Czerń i biel

Co ciekawe, styl pop art to nie musi wiązać się z tylko jaskrawymi barwami. Jedna z jego odmian - pop art black and white - to unikatowa interpretacja pierwotnego nurtu, który skupia się na ekspresji i kontrastach osiąganych za pomocą jedynie dwóch kolorów: czerni i bieli. Choć może wydawać się to ograniczeniem, to właśnie minimalistyczna paleta barw pozwala na uzyskanie wyrazistego i graficznego efektu, nadając wnętrzom elegancki, a zarazem nowoczesny charakter. Niestety, styl pop art w wersji black and white wymaga eksploracji różnorodnych form i wzorów, aby nadal wyróżniał się z tłumu. Przez ograniczenia kolorystyczne, należy skupić się na kreatywnym korzystaniu z kształtów, kontrastów i tonacji, by stworzyć wizualnie porywające kompozycje.

Styl pop art we wnętrzach: meble

Omawiany nurt artystyczny nie ogranicza się tylko do dzieł sztuki na ścianach czy kolorowych dodatków. Meble odgrywają kluczową rolę w kreowaniu autentycznego wystroju w duchu pop artu. Dobrze gdyby były one nie tylko funkcjonalne, ale także efektowne. Ich rolą jest nadanie wnętrzu charakterystycznego, ekspresyjnego stylu - powinny więc cechować się odważnymi kształtami i intensywnymi kolorami. Co jeszcze definiuje meble w stylu pop art?

 • Kolorowe tapicerki i wzory - tapicerowane meble w stylu pop art zazwyczaj występują w wyraźnych barwach. Na ich powierzchni często wykorzystuje się również abstrakcyjne wzory, komiksowe postaci czy grafiki inspirowane popkulturą.
 • Nietypowe stoliki - stoliki kawowe i nocne zgodne z nurtem pop artu mogą mieć nietypowe kształty - spirale, kręgi, trójkąty i inne formy geometryczne. W odważniejszych stylizacjach widujemy nawet meble tworzone na kształty chmur lub zwierząt.
 • Stylizowane meble retro - pop art czerpie inspirację z lat 60. i 70., dlatego w aranżacjach tego typu często wykorzystuje się meble w stylu vintage (np. szczególnie popularny fotel egg), które nadają pomieszczeniu nostalgiczny klimat.
 • Materiały - popularne w meblach pop artu są tworzywa sztuczne, w tym plastik i laminaty. Do tego chromowane elementy, które dodają blasku i nadają wyposażeniu futurystycznego wyglądu.
 • Sofy i fotele - we wnętrzach w stylu pop art z łatwością znajdziemy sofy i fotele w kształcie wyrazistych brył, które zachwycają zarówno formą, jak i kolorem. Stanowią doskonałe centrum uwagi w salonie i pomagają w stworzeniu odpowiedniego klimatu.

Meble w stylu pop art są doskonałym sposobem na wyrażenie indywidualności i kreatywności w aranżacji wnętrz. Ich wyraziste kształty i kolory sprawią, że przestrzeń nabierze energii i dynamizmu, stając się niepowtarzalnym wyrazem naszej osobowości. Dobrze dobrane i umiejętnie zestawione wyposażenie z pewnością przyciągnie spojrzenia i stworzy wnętrze, które będzie odbiegać od utartych schematów, jednocześnie podążając za sztuką i ekspresją.

Styl pop art we wnętrzach: podsumowanie

Wprowadzenie stylu pop art do swojego domu to śmiały krok, który przyniesie nie tylko kolor i energię, ale także wyrazisty i odważny charakter przestrzeni. Czerpiąc z inspiracji artystów pop artu i ich niekonwencjonalnych podejść do sztuki, możemy stworzyć wnętrza, które będą odzwierciedlać naszą kreatywność oraz osobowość.

Jaskrawe kolory, geometryczne wzory, inspiracje komiksami i popkulturą - to tylko niektóre z elementów, które stanowią fundament tego fascynującego stylu. Kombinując je w zrównoważony sposób, możemy odmienić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowego i dynamicznego charakteru. Nie zapominajmy jednak o umiarze - styl pop art jest ekspresyjny sam w sobie, dlatego warto zadbać o równowagę, aby uniknąć nadmiaru bodźców w przestrzeni. Dobierajmy kolory i elementy zgodnie z naszymi preferencjami, pamiętając jednocześnie, że nawet drobne zmiany często potrafią zdziałać cuda.