Skip to main content

Styl japandi to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich 2022 roku. Łączy w sobie japoński minimalizm z przepiękną skandynawską funkcjonalnością. Efektem są proste, ale eleganckie projekty i spokojna, pokojowa atmosfera wnętrz. Jak urządzić wnętrze w stylu japandi? Podpowiadamy.

Czym jest styl japandi? | Japandi charakterystyka

Styl japandi wykorzystuje czyste linie, nieskazitelne powierzchnie i naturalne materiały, aby stworzyć przytulne pomieszczenia, zgodne z ideologią zen. Z reguły są to pomieszczenia dość minimalistyczne, jednak piękne i funkcjonalne. Styl japandi to połączenie skandynawskiej koncepcji “hygge”, która skupia się na wygodzie i przytulności, razem z japońską filozofią “wabi-sabi”, odnoszącą się do prostoty i spokojnego życia. Rezultatem takiego zestawienia są ciepłe wnętrza, które jednak wybrzmiewają w sposób elegancki i wyrafinowany.

Kolorystyka stylu japandi

Wnętrza w stylu japandi wykorzystują wiele neutralnych, stonowanych odcieni. Palety kolorów zazwyczaj zawierają naturalne barwy, takie jak kamień, terakota i blady błękit nieba. Jasne kolory są używane oszczędnie, a nacisk kładziony jest na neutralne odcienie. Jaśniejsze barwy są często kontrastowane z ciemniejszymi akcentami, aby dodać głębi pomieszczeniu.

Meble i materiały w stylu japandi

Oprócz kolorów, natura jest również odzwierciedlona w użytych materiałach. Rattan, bambus, drewno, glina, szkło i organiczna, szczotkowana bawełna, są popularne we wnętrzach inspirowanych Japonią. Materiały te używane są na różne sposoby - najczęściej jednak widoczne są w dodatkach.

Meble Japandi są funkcjonalne i wysokiej jakości. Często wykorzystują zrównoważone, naturalne materiały w połączeniu z chłodnymi, przemysłowymi metalami, tworząc interesujący kontrast. We wnętrzu japandi wszystko ma swój cel, jest fachowo zaprojektowane i wykonane.

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Nie trzeba zamieszkiwać ogromnej, otwartej przestrzeni, aby w naszym domu wybrzmiał styl japandi. Czasem wystarczą drobne zmiany we wnętrzu, by można było się w nim poczuć jak w świątyni zen. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące urządzania wnętrz w stylu japandi.

Ściany

Wybierz subtelne, neutralne kolory ścian, takie jak odcienie beżu, bieli lub szarości. Pomoże to odbić i rozproszyć światło dzienne, dodając spokoju wnętrzom w stylu japandi. Możesz również bawić się teksturą na ścianach, być może z miękkim efektem szczotkowanej tapety lub farby. Przyniesie to bardziej rustykalny efekt, który będzie kontrastował z minimalizmem, zachowując koncepcję "hygge", czyli przytulności.

Drzwi wewnętrzne

Urządzając pokój w stylu japońskim nie zapomnij o drzwiach wewnętrznych. Drzwi wewnętrzne w stylu industrialnym są idealne dla stylu Japandi, skupiając się na elegancji i prostocie. Czarne drzwi wewnętrzne stanowią również świetny kontrast dla stonowanej, neutralnej palety kolorów Japandi. Połącz je z innymi czarnymi akcentami w meblach, aby cała aranżacja była spójna.

Sztuka

Sztuka i ozdoby są często wykorzystywane we wnętrzach japandi, aby dodać nico osobowości do przestrzeni. To, że dążysz do minimalizmu, nie oznacza, że Twoje pokoje powinny być ubogie. Sztuka ścienna Japandi może zawierać proste, organiczne kształty ze stonowanymi, kontrastującymi kolorami. Możesz również umieścić japońskie grafiki lub abstrakcyjne wzory. Trzymaj się naturalnych materiałów w swoich japońskich ozdobach i akcesoriach, nie zapominając o roślinach domowych lub suszonych kwiatach. Uważaj, aby nie przeładować pokoju dziełami sztuki - dekoracje Japandi powinny przyczyniać się do nadania pomieszczeniu przytulnego wyglądu, nie powodując jednocześnie jego zagracenia.