Skip to main content
  • Oznaki, że czas wymienić zamek w drzwiach
    03.08.2022

    Oznaki, że czas wymienić zamek w drzwiach

Twoje drzwi wejściowe są pierwszą linią obrony przed światem zewnętrznym. O ich skuteczności decyduje nie tylko materiał i jakość wykonania, ale także zamek. Zamek w drzwiach odpowiada za bezpieczeństwo w Twoim domu i chroni go przed nieproszonymi gośćmi, dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać, czy jest on w dobrej formie. Jeśli zastanawiasz się, czy już nadszedł czas by wymienić zamek w drzwiach - ten artykuł jest dla Ciebie.

Wymiana zamka w drzwiach po zakupie domu

Kupno nowego domu to ekscytujący moment w życiu każdego człowieka. Niestety, nie warto działać pochopnie i od razu wprowadzać się do niego z całym swoim dobytkiem. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo, czyli wymienić zamki w drzwiach.

Nawet jeśli poprzedni właściciel domu jest Ci znany i mu ufasz, nigdy nie wiesz, czy ktoś inny - jego znajomy, opiekunka do dziecka, wykonawca, krewny - nie otrzymał kopii klucza. Niestety, taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Statystyki pokazują, że 6-7% przypadków bezprawnego wejścia do domu jest popełnianych przez kogoś, kto ma klucz. Jeśli właśnie przeniosłeś się do nowego domu lub mieszkania, dla bezpieczeństwa wyposaż go w nowe zamki do drzwi.

Wymiana starego zamka w drzwiach

Prawda jest taka, że zamki do drzwi nie są zaprojektowane tak, aby służyć przez cały okres użytkowania skrzydła drzwiowego. Jeśli twój zamek był w drzwiach więcej niż dekadę, to zdecydowanie czas rozważyć jego wymianę. Oczywiście, wykonanie i użyte materiały robią różnicę w długowieczności, ale nawet najwyższej jakości zamek do drzwi będzie potrzebował wymiany raz na około 7 do 10 lat.

Sygnałem, że wymiana zamka w drzwiach może okazać się konieczna, jest pojawiająca się rdza. To uniwersalny znak ostrzegawczy informujący o starości i zużyciu całego mechanizmu. Warto zatem zawczasu podjąć się jego modernizacji, nim się okaże, że rdza go całkowicie spustoszyła. Nie należy także bagatelizować kwestii użyteczności zamka. Jeśli zdarza Ci się pochylać mocno do drzwi, szarpać kluczem lub manewrować od przodu do tyłu, są to zdecydowane oznaki wadliwego zamka. W takim wypadku również należy niezwłocznie go wymienić.

Wymiana zamka w drzwiach w czasie remontu

Choć jest to bardziej kwestia atrakcyjności niż funkcjonalności, remont to dobra okazja, by wymienić zamek w skrzydle drzwiowym. Jeśli Twoje drzwi wejściowe służą Ci od momentu budowy domu, z pewnością przeżyły już niejedną aktualizację wyglądu całego budynku. Jeśli tak jest, to klamki i zamek mogą wyglądać na trochę przestarzałe i nie na miejscu.

Na szczęście wymiana okuć w drzwiach nie musi być wielkim przedsięwzięciem - możesz do tego zatrudnić fachowców, którzy uporają się z zadaniem w kilka chwil. Choć nowy zamek w drzwiach wydaje się być niewielką zmianą, w rzeczywistości w dużym stopniu wpływa na wygląd całego domu. Warto więc rozważyć jego wymianę i cieszyć się świetnymi efektami wizualnymi.