Skip to main content
  • Okna PCV, aluminiowe czy drewniane - które z nich są najlepsze dla Ciebie?
    22.02.2023

    Okna PCV, aluminiowe czy drewniane - które z nich są najlepsze dla Ciebie?

Jednym z największych problemów, przed którymi staje każda osoba podczas wyboru okien, jest podjęcie decyzji o materiale, z którego będą wykonane. Na rynku dostępne są okna aluminiowe, plastikowe i drewniane - które z nich są jednak najlepsze? Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich estetykę, ale również trwałość i funkcjonalność. Właściwy materiał bezpośrednio przełoży się na izolację akustyczną i termiczną okien, a także stopień ich wytrzymałości. Zatem, na jaki typ się zdecydować? Który rodzaj okien będzie najlepszy dla Ciebie? Podpowiadamy!

Okna PCV

Obecnie okna plastikowe są najczęściej wybierane przez konsumentów ze względu na ich przystępną cenę. Wewnętrzna struktura profili wykonanych z tworzywa sztucznego składa się z komór, których liczba ma wpływ na izolacyjność cieplną okna. Modele pięciokomorowe cieszą się aktualnie największą popularnością, jednak coraz częściej na rynku stolarki otworowej pojawiają się innowacyjne modele sześciokomorowe. Okna z PVC wyróżniają się również dobrą izolacją akustyczną.

Niestety, okna plastikowe nie są tak stabilne, jak te wykonane z drewna czy aluminium. Z tego też powodu nie nadają się na większe przeszklenia, na przykład szerokie okna fasadowe. Modele z PCV cechują się mniejszą izolacją termiczną niż ich drewniane odpowiedniki. Ponadto, śnieżnobiałe plastikowe okna mogą z czasem ulegać żółknięciu pod wpływem słońca. Jednym ze sposobów na zapobieganie temu zjawisku jest zastosowanie specjalnej nakładki aluminiowej, chroniącej wrażliwą na promieniowanie ramę z PVC.

Drewniane okna

Naturalna stylistyka jest obecnie bardzo popularna. Coraz częściej doceniamy meble i elementy drewniane za ich wysoką jakość, solidność, zapach i unikalną fakturę. Okna drewniane, szczególnie te wykonane z takich gatunków drewna jak dąb, modrzew, jesion czy orzech, dodają naszemu domowi szlachetności i klasy. Każdy z gatunków drewna charakteryzuje się innymi właściwościami estetycznymi i zapachowymi. Na przykład drewno modrzewiowe zawiera w sobie bogactwo soków i olejów, które przekładają się na jego przyjemny aromat i żywy kolor. Drewniana stolarka okienna jest bardzo trwała i odporna na odkształcenia. Drewno może być wykończone farbami akrylowymi, lakierami kryjącymi lub błyszczącymi, które uwydatniają rysunek słojów.

Niestety, choć piękne, drewno posiada kilka mankamentów. Jest wrażliwe na wilgoć, a to może prowadzić do zniszczenia zewnętrznej strony ramy w przypadku nadmiernej ekspozycji na deszcz lub parę wodną. Nie zaleca się ich montowania w kuchni ani w łazience, gdzie mogłyby szybko zacząć gnić. Obecnie, coraz częściej stawia się na okna drewniano-aluminiowe, które zbudowane są z drewnianej ramy z aluminiową nakładką. Dzięki temu jesteśmy w stanie wprowadzić do dowolnego wnętrza elegancję drewna, które jednak jest chronione z zewnątrz przez wytrzymalszy materiał.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe są znane przede wszystkim z wysokiej trwałości i wytrzymałości. Wyróżniają się efektownym wyglądem, jednocześnie pozwalając na wykonanie przy ich pomocy dużych przeszkleń, co czyni je popularnym wyborem w awangardowych i nowoczesnych projektach. Materiał, z którego są wykonane - aluminium -, jest lekki i odporny na rdzę. Jednakże, ze względu na swoje metaliczne właściwości, aluminium jest przewodnikiem ciepła i dźwięku. Oznacza to, że samo w sobie nie zapewnia dobrych parametrów izolacyjnych.

Aby wykorzystać pozytywne cechy okien aluminiowych, nie tracąc przy tym na izolacji termicznej i akustycznej, warto wybierać okna z nakładką aluminiową. Mowa tutaj o modelach drewniano-aluminiowych lub plastikowo-aluminiowych, które dzięki połączeniu dwóch surowców, zapewniają większy stopień izolacji.

Okna z aluminiową nakładką

Okna z nakładką aluminiową to stosunkowo nowe rozwiązanie, w którym profil wewnętrzny okna wykonany jest z drewna lub PCV, a zewnętrzną powierzchnię pokrywa warstwa metalu (najczęściej aluminium). Dzięki temu, ten rodzaj stolarki okiennej charakteryzuje się wysoką trwałością, odpornością na warunki atmosferyczne i stanowi dobrą ochronę przed włamaniami. Nakładka aluminiowa jest dostępna w wielu kolorach i teksturach, takich jak tekstura drewnopodobna czy metaliczna.

Jakie okna z nakładką aluminiową wybrać?

Wybór między oknami z nakładką aluminiową wykonanymi z drewna czy PVC powinien zależeć od indywidualnego projektu i wystroju wnętrza. Okna plastikowo-aluminiowe są idealne do przejrzystych pomieszczeń w stylu Loft oraz przytulnych aranżacji zgodnych z nurtem Home Soft. Z kolei okna drewniano-aluminiowe pasują do projektów wnętrz klasycznych oraz tych urządzonych po skandynawsku, góralsku lub prowansalsku.

Okna PCV, aluminiowe czy drewniane | Podsumowanie

Plastik, drewno, aluminium - każdy z tych materiałów ma swoje zalety i wady. Okna PCV są tanie, łatwe w utrzymaniu i posiadają dobre parametry izolacyjne, jednak ich estetyka może nie pasować do bardziej eleganckich wnętrz. Okna aluminiowe charakteryzują się trwałością i nowoczesnym wyglądem, ale ich wadą jest kiepska izolacja termiczna i akustyczna. Z kolei okna drewniane cechują się wysoką estetyką, dobrą izolacją i trwałością, ale wymagają regularnej konserwacji i są wrażliwe na wilgoć.

W ostatnim czasie, coraz bardziej popularne stają się okna z nakładką aluminiową, które łączą w sobie pozytywne cechy PCV, drewna i aluminium. Są to okna, których profile od wewnątrz wykonane są z plastiku lub drewna, natomiast z zewnątrz są osłonięte warstwą metalu, która chroni je przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych oraz stanowi dodatkowe wzmocnienie antywłamaniowe. Nakładka aluminiowa jest dostępna w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo można ją dopasować do elewacji danego budynku.

Podsumowując, wybór rodzaju okien zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb danego konsumenta. Warto wziąć pod uwagę styl wnętrza oraz swoje potrzeby pod względem izolacyjności i trwałości stolarki okiennej. Okna z nakładką aluminiową wydają się być najbardziej optymalnym wyborem i mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą połączyć estetykę drewna, z trwałością i łatwością konserwacji aluminiowych profili.