Skip to main content
  • Nowy standard stolarki otworowej | Drzwi rewersyjne
    12.03.2023

    Nowy standard stolarki otworowej | Drzwi rewersyjne

Drzwi przesuwne, przylgowe, bezprzylgowe - każdy wymieniony wariant ma zdecydowanie swoje zalety i cechuje się wysokimi walorami estetycznymi. Co jednak, gdyby wznieść ich aspekty wizualne na nowy poziom? Od kilku lat na rynku stolarki otworowej spotkać możemy drzwi rewersyjne. Co to takiego, czym się wyróżniają i czy warto w nie zainwestować? Zapraszamy do lektury.

Drzwi rewersyjne - co to?

Drzwi rewersyjne - zwane także drzwiami z odwrotną przylgą- to nowoczesna wersja drzwi bezprzylgowych, które charakteryzują się estetycznym wykończeniem skrzydła i ościeżnicy. Standardowe drzwi bezprzylgowe wyglądają perfekcyjnie tylko z jednej strony - tej, na którą się otwierają. Jeśli chcemy zachować efekt estetycznego wykończenia z obu stron, wówczas powinniśmy rozważyć drzwi rewersyjne. Ich główną zaletą jest to, że pomimo otwarcia skrzydła do środka, jego zewnętrzna strona i ościeżnica wciąż pozostają w jednej płaszczyźnie.

Drzwi rewersyjne i ich zalety

Drzwi rewersyjne mają wiele zalet poza estetyką, o której już wcześniej zostało wspomniane. Jednym z najważniejszych atutów przemawiających za wyborem takiego skrzydła jest oszczędność miejsca. Gdy drzwi otwierają się "na ościeżnicę", potrzebują znacznie mniej przestrzeni niż standardowe skrzydło. Dlatego też, drzwi rewersyjne są idealnym rozwiązaniem do małych mieszkań lub mikro apartamentów, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest cenny. Co więcej, ościeżnica w drzwiach rewersyjnych działa jak blokada, która zapobiega otwarciu skrzydła na 90 stopni. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że otwarte drzwi uderzą w stojące za nimi przedmioty lub meble.

Warto zwrócić uwagę na uniwersalność proponowanego rozwiązania. Drzwi rewersyjne pasują do każdego stylu wnętrza - od nowoczesnego, aż po klasyczne. Ich prosty design i brak widocznych elementów łączeniowych sprawiają, że są estetycznym i eleganckim dopełnieniem pomieszczenia. Ponadto, są one dostępne w kilku wariantach, co pozwala na dopasowanie ich do swoich indywidualnych potrzeb.

Wady drzwi rewersyjnych

Drzwi rewersyjne z pewnością mają swoje zalety, jednak jak większość rozwiązań, nie są pozbawione wad. Jedną z nich jest wyższa cena w porównaniu do standardowych drzwi bezprzylgowych. Koszt różni się w zależności od producenta, konstrukcji oraz zastosowanych okuć, ale zwykle wynosi od kilkuset złotych, do nawet kilku tysięcy złotych. Z tego powodu, drzwi rewersyjne często nie są wybierane jako główne drzwi w mieszkaniu, ale stosowane tylko w pojedynczych pomieszczeniach.

Drugą wadą tego rozwiązania jest ograniczona ilość dostępnych modeli. Nie każde skrzydło może być wykonane jako rewersyjne, a problemy często pojawiają się zazwyczaj w przypadku drzwi z ozdobami w postaci ramek, kasetonów i innych aplikacji. Te elementy, występujące od strony wewnętrznej, mogą uszkadzać ościeżnicę i utrudniać pełne otwieranie skrzydła. Dlatego też drzwi rewersyjne zwykle występują w jednolitych wersjach, bez ozdób czy frezów. Mimo tych wad, drzwi rewersyjne pozostają ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić miejsce w swoim mieszkaniu, jednocześnie dbając o jego estetykę i minimalistyczny wygląd.

Czy warto wybrać drzwi rewersyjne?

Drzwi rewersyjne to rozwiązanie, które daje wiele możliwości aranżacyjnych i pozwala na zarządzanie przestrzenią w zależności od swoich aktualnych potrzeb. Oprócz ciekawego wyglądu, drzwi rewersyjne umożliwiają uzyskanie spójnego designu we wnętrzu, co jest szczególnie ważne dla osób, które muszą zamontować skrzydła w różnych konfiguracjach. Często zdarza się, że niektóre drzwi w mieszkaniu zamykają się od wewnątrz, a inne na zewnątrz, co może zakłócać harmonię pomieszczeń i sprawiać dyskomfort mieszkańcom. Warto również zauważyć, że drzwi rewersyjne są przydatne nie tylko w przypadku małych mieszkań czy biur, ale również większych pokoi, gdzie chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić sobie dużą swobodę aranżacyjną.