Skip to main content
  • Łazienka z oknem. Jak wybrać okno łazienkowe?
    09.08.2022

    Łazienka z oknem. Jak wybrać okno łazienkowe?

Wybierając okna do domu, rozważasz, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza. Bierzesz wtedy pod uwagę swój budżet, wymagania dotyczące przestrzeni i estetyki pomieszczeń. Łazienki ze względu na swoją funkcję wymagają dodatkowych środków ostrożności w kwestii prywatności - w końcu nikt nie chce by to, co się dzieje w środku, było widoczne na zewnątrz. Warunki panujące w łazience sprzyjają także rozwojowi wilgoci, z tego względu okna do łazienki muszą spełniać szereg kryteriów, aby zapobiec rozwojowi pleśni i gniciu mebli. Zatem, jak wybrać okno łazienkowe?

Najlepsze okno łazienkowe - Na co zwracać uwagę?

Okno łazienkowe powinno spełniać pewne wymagania, by było funkcjonalne i zapewniło wysoki komfort w całym pomieszczeniu. Rzeczy, na które należy zwracać uwagę w czasie wyboru okna do łazienki, to:

Wentylacja okna łazienkowego - dobra wentylacja to czynnik, który jest czasami pomijany, jeśli chodzi o planowanie projektu domu. Okna służą jako podstawowe źródła bezpośredniej wentylacji, a w łazience, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, przepływ powietrza powinien być jak najbardziej efektywny. Pomóc w tym mogą okna łazienkowe z wywietrznikami w ościeżnicy - są skuteczne, nie rzucają się w oczy i gwarantują minimalne straty ciepła.

Rozmiar okna łazienkowego - choć wydaje się to oczywiste, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest rozmiar okna w łazience. Jeśli mamy możliwość podjęcia dowolnej decyzji jeszcze na etapie projektowania domu, pamiętajmy o przeznaczeniu pomieszczenia. Choć duże okna łazienkowe prezentują się efektownie, mogą stanowić problem w zagwarantowaniu odpowiedniego stopnia prywatności, a niekiedy także doprowadzać do strat cieplnych w łazience. Z tego względu lepiej sięgać po nieco mniejsze modele, które można łatwo zasłonić.

Materiał wykonania okna łazienkowego - ze względu na zwiększony stopień wilgotności, drewniane okna mogą okazać się nie najlepszym wyborem do łazienki. Zamiast nich, warto pokusić się o okna PCV lub okna aluminiowe, które nie tylko zagwarantują wysoki poziom walorów estetycznych, ale także będą się skutecznie chronić przed wchłanianiem wody.

Okno do łazienki - Rodzaje

Obecny rynek stolarki okiennej oferuje właścicielom domów szereg opcji, jeśli chodzi o okna łazienkowe. Największym uznaniem cieszą się:

  • Przesuwne okno łazienkowe - okna przesuwne z reguły otwierają się z boku na bok, jednak istnieją także modele otwierane z dołu do góry. Tego typu okna są idealne do ciasnych pomieszczeń, gdzie otwarcie okna dwuskrzydłowego byłoby niemożliwe.
  • Okno odchylne do łazienki - otwierają się one od dołu na zewnątrz, przypominając nieco szybę w samochodzie. W czasie montażu, warto poprosić fachowców o nałożenie blokady skrzydła, by zmniejszyć nieco kąt odchyłu okna - zagwarantuje to większe bezpieczeństwo w łazience.
  • Okno naświetle do łazienki - znane również pod nazwą okna pawęży, to długie, cienkie szklane przegrody znajdujące się zazwyczaj na samej górze ściany. Z reguły idą w parze z drzwiami i stanowią element dekoracyjny, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w łazience. Zostały zaprojektowane tak, aby pozostać zamknięte, dlatego bez systemu wywietrzników nie poprawią wentylacji. Przynoszą jednak naturalne światło do łazienki i poprawiają jej walory estetyczne - mogą więc stanowić świetny element dekoracyjny.

Oczywiście, jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, standardowe okna dwuskrzydłowe również odnajdą się w łazience. Otwierają się do środka na boki, tak jak standardowe skrzydła drzwiowe. Ich wielką zaletą jest to, że wpuszczają dużo powietrza, dzięki czemu świetnie nadają się do wentylacji. Niestety, jest to również ich główna wada. Gdy są otwarte, nie zapewniają żadnej ochrony przed żywiołami ani prywatności. Mogą również stwarzać problemy związane z bezpieczeństwem.