Skip to main content

Produkty codziennej eksploatacji, takie jak drzwi, dość szybko ulegają zniszczeniu. Tracą wtedy na atrakcyjności i nie dostarczają już takich efektów wizualnych, jak wcześniej. Na szczęście, jeśli skrzydło drzwiowe nie jest uszkodzone, można je w bardzo łatwy sposób odnowić. W poniższym artykule przedstawiamy, jak odnowić stare drzwi w trzech prostych krokach.

Renowacja starych drzwi

Jeśli Twoje drzwi wyglądają nieco gorzej niż zwykle, może nadszedł czas, aby je odnowić. Niezależnie od tego, czy chcesz pomalować je nową warstwą farby, czy całkowicie odnowić, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przebrnąć przez cały proces.

1. Zacznij od usunięcia starej klamki do drzwi i wszelkich innych okuć. Jeśli planujesz pomalować drzwi, musisz także usunąć wszelkie ograniczniki i listwy. Nie zapomnij o porządnym wyczyszczeniu skrzydła drzwiowego. Użyj w tym celu łagodnego detergentu i miękkiej szmatki.

2. Gdy drzwi będą już pozbawione wszystkich elementów, wyszlifuj je papierem ściernym o średniej ziarnistości, aby uzyskać gładką powierzchnię. Drzwi szlifuj zgodnie z kierunkiem usłojenia.

3. Zdecyduj, jaki rodzaj wykończenia chcesz uzyskać. Jeśli będziesz malować drzwi wejściowe, musisz wybrać farbę odpowiednią do stosowania na zewnątrz. Przy pomocy wałka lub pędzla pomaluj skrzydło drzwiowe farbą. Nim je zabejcujesz, upewnij się, że całość w pełni wyschła. Pozwól wykończeniu całkowicie wyschnąć przed ponownym zamocowaniem gałki drzwiowej lub innych elementów wyposażenia.

Drzwi - odnowić czy wymienić?

Jeśli drzwi nie spełniają Twoich oczekiwań wyłącznie pod względem wizualnym, możesz spróbować je odnowić. Pomocne w tym przydadzą się wskazówki zawarte wyżej. Jeśli natomiast, Twoje drzwi nie są tak szczelne jak kiedyś, sprawiają trudność przy zamykaniu i otwieraniu, zaczynają się wyginać lub są uszkodzone - wtedy czas pomyśleć nad wymianą starych drzwi na nowe.

Korzyści z wymiany starych drzwi na nowe

Po pierwsze, nowe drzwi wejściowe to lepsza izolacja termiczna. Wymiana starych, często nieszczelnych drzwi na nowe, hermetyczne modele to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie. Warto wiedzieć, że dobrej jakości drzwi wejściowe mogą nam pomóc zaoszczędzić nawet do 20% całkowitych kosztów ogrzewania.

Kolejną korzyścią płynącą z wymiany drzwi wejściowych jest poprawa bezpieczeństwa. Nowoczesne modele drzwi są wyposażone w liczne zabezpieczenia, które utrudniają ich wyważenie i włamanie. Dzięki temu możemy spać spokojnie, wiedząc, że nasz dom jest dobrze chroniony.

Warto także pamiętać, że dobrej jakości drzwi wejściowe to także lepsza izolacja akustyczna. Wymiana starych drzwi na nowe, solidnie wykonane modele to gwarancja spokoju i komfortu.