Skip to main content
  • Dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych - Program Czyste Powietrze
    07.04.2022

    Dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych - Program Czyste Powietrze

Z wymianą drzwi zewnętrznych często czekamy do momentu, gdy jest to już konieczne. Za tą decyzją często stoi fatalny stan naszego skrzydła drzwiowego. Niestety, cały proces bywa dość kosztowny i potrafi nadwyrężyć domowy budżet. Na szczęście, istnieją sposoby na uzyskanie wsparcia finansowego do realizacji tego przedsięwzięcia - jednym z nich jest udział w Programie “Czyste Powietrze”.

Program Czyste Powietrze

"Czyste Powietrze” to rządowy program uruchomiony w 2018 roku. Ma on na celu wsparcie beneficjentów w wymianie tradycyjnych źródeł ogrzewania na modele przyjazne środowisku, a także pomoc w termomodernizacji budynków.

Pojęcie termomodernizacji obejmuje wszystkie działania mające na celu ocieplenie i uszczelnienie budynków, w związku z czym, uczestnicząc w Programie Czyste Powietrze, możemy starać się o dofinansowanie na wymianę drzwi zewnętrznych, stolarki okiennej, a także bram garażowych.

Ile pieniędzy mogę otrzymać na wymianę drzwi zewnętrznych?

Kwota dofinansowania na wymianę zewnętrznego skrzydła drzwiowego na poziomie podstawowym wynosi do 5000 zł. Może się o nią starać każdy właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego, którego roczny dochód nie przekracza stu tysięcy złotych.

Dofinansowanie na poziomie podwyższonym pozwala na uzyskanie dotacji w kwocie 32.000 zł. Warunkiem jest posiadanie miesięcznego dochodu w kwocie nie wyższej niż 1960 zł na osobę w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, lub 1400 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Energooszczędne drzwi wejściowe

Aby skorzystać z Programu Czyste Powietrze, drzwi wejściowe, na które się zdecydujemy, muszą spełniać pewne wymogi techniczne.

Przede wszystkim muszą być energooszczędne, aby zapewnić jak najlepszą izolację cieplną w budynku. Współczynnik przenikania ciepła nie może wynosić więcej, niż 1,3W/m2K. Wymagane jest również zastosowanie techniki “ciepłego montażu”, czyli stosującego aż 3 warstwy uszczelniające. Nie jest to łatwy proces, dlatego dobrze jest w tej kwestii poprosić o pomoc profesjonalistów.

Drzwi wejściowe to nieodłączny element każdego mieszkania. Warto zadbać o ich stan, a gdy jest to konieczne, wymienić całe skrzydło na nowszy, energooszczędny model. Dzięki Programowi Czyste Powietrze, cały proces już nie nadwyręży Twojego portfela, a także pozwoli Ci zadbać o porządną izolację cieplną w miejscu zamieszkania.