Skip to main content
  • Dlaczego okna parują? Sposoby jak zapobiec parowaniu okien w domu
    25.08.2022

    Dlaczego okna parują? Sposoby jak zapobiec parowaniu okien w domu

Osadzająca się para na oknach to zmora większości domostw. Biała warstwa osadzająca się na szybie potrafi skutecznie zablokować naturalne światło z zewnątrz, wpływając przy tym na nasz komfort i samopoczucie. Dlaczego tak się dzieje? Czemu okna parują? Jak temu zapobiec? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego okna w domu parują?

Aby ustalić przyczynę zaparowania okien, należy najpierw określić, gdzie osadza się para: wewnątrz, na zewnątrz czy między szybami?

Mgła po wewnętrznej stronie okna pojawia się, gdy temperatura wewnątrz domu jest wyższa niż temperatura na zewnątrz. Jest to zjawisko szczególnie zauważalne w okresie jesienno - zimowym, gdy powietrze w pomieszczeniu jest o wiele cieplejsze, niż to za oknem. Wilgoć z wewnątrz, po zetknięciu z chłodną szybą osiada na niej, tworząc delikatne kropelki wody i parę - jest to tak zwane zjawisko kondensacji.

Kondensacja po zewnętrznej stronie okna występuje w sytuacji dokładnie odwrotnej. Kiedy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż temperatura wewnątrz domu, wynikiem jest wilgoć na zewnętrznej powierzchni szyby. Sytuacja ta częściej ma miejsce latem, gdy w środku pomieszczeń działa klimatyzacja.

Gdy para wodna pojawia się pomiędzy szybami jest to oznaka, że okna straciły swoje właściwości izolacyjne. W większości przypadków, w tej sytuacji rozwiązanie jest tylko jedno - wymiana okien na nowe.

Jak zapobiec parowaniu szyb?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się irytującego problemu parowania szyb, jest częste wietrzenie pomieszczeń. To wilgoć występująca wewnątrz budynku jest głównym sprawcą całego zamieszania, dlatego warto dbać o to, by była regularnie odprowadzana. Pomocne są w tym systemy wentylacyjne zamontowane w ramie okna lub specjalne wywiewniki.

Mycie szyb wodą z octem to skuteczny sposób na zapobieganie osadzania się pary na oknach. Roztwory na bazie gliceryny i octu również opóźniają proces kondensacji. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie pianki do golenia - w tym wypadku musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ściąganie jej z powierzchni szyby może zająć trochę czasu.

Jeśli od dawna borykasz się z problemem zaparowanych szyb w swoim domu, a tradycyjne sposoby nie pomagają, najwyższa pora pomyśleć o wymianie stolarki okiennej. Nowoczesne, energooszczędne modele okien zaprojektowane zostały tak, by skutecznie odprowadzać wilgoć z pomieszczenia nie powodując przy tym strat termicznych. Dla własnej wygody, koniecznie rozważ to rozwiązanie.