Skip to main content
  • Czego unikać podczas wyboru drzwi do pokoju?
    15.06.2023

    Czego unikać podczas wyboru drzwi do pokoju?

Nie da się ukryć, że drzwi odgrywają niezwykle istotną rolę w aranżacji wnętrz. Oprócz funkcji praktycznej, odpowiadają również za aspekty wizualne, wpływając na ogólny wygląd i atmosferę panującą w pomieszczeniach. Wybór odpowiednich drzwi do pokoju może być zatem zadaniem wymagającym uwagi i przemyślenia. Aby uniknąć rozczarowań i późniejszych problemów, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas tego procesu.

W którym momencie remontu zakupić drzwi do pokoju?

Wybór odpowiednich drzwi do pokoju to bardzo ważny element podczas remontu. Aby osiągnąć spójność i harmonię w całym wnętrzu, warto zakup skrzydła drzwiowego zostawić na późniejszy etap projektu. Dopiero określenie i wdrożenie głównego stylu aranżacyjnego w pomieszczeniu, da nam lepszy obraz sytuacji i pozwoli podjąć właściwą decyzję.

W trakcie wyboru drzwi do pokoju nie należy podążać ślepo za modą. Trendujące modele skrzydeł drzwiowych mogą wydawać się ciekawe i intrygujące, jednak to nie znaczy, że będą współgrać z charakterem naszego wnętrza. Dla przykładu, do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym, gdzie dominuje przede wszystkim drewno, wybór białych drzwi wykonanych z plastiku byłby strzałem w kolano. W takim wypadku dużo lepiej sprawdzi się skrzydło drewniane bądź imitujące drewno, które doskonale wpisze się w klimat aranżacji.

Niedopasowany kolor drzwi do pokoju

Przyjmuje się, że drzwi do pokoju powinny współgrać kolorystycznie z podłogą. Choć nie jest to reguła, której nie można złamać, to jednak sprawdza się w większości aranżacji. Pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym, rustykalnym czy prowansalskim, z pewnością zyskają na estetyce, jeżeli skrzydło drzwiowe będzie w podobnej tonacji do posadzki. Do tej zasady można podchodzić z przymrużeniem oka w przypadku wnętrz nowoczesnych - tutaj warto postawić na kontrast, na przykład w postaci jasnych paneli i czarnych drzwi.

Kluczem do udanej aranżacji jest zachowanie umiaru i nie wprowadzanie zbyt wielu kolorów do pokoju. W jednym pomieszczeniu powinny dominować maksymalnie trzy barwy, by zachować spójność wizualną - oczywiście zasada ta nie odnosi się do wnętrz w stylu pop-art, które słyną z bogactwa kolorów i nietuzinkowych połączeń aranżacyjnych.

Wybierając drzwi do pokoju należy unikać powszechnego błędu, który przytrafia się wielu osobom samodzielnie urządzającym mieszkanie. Mowa tutaj o dopasowywaniu skrzydła drzwiowego wyłącznie do wystroju jednego pomieszczenia. W końcu, drzwi są widoczne z dwóch stron i powinny współgrać z przestrzeniami, które oddzielają.

Drzwi do pokoju - jakość to podstawa

Należy pamiętać, że wybór drzwi do pokoju powinien bazować nie tylko na estetyce, ale również solidności wykonania produktu.

Podczas zakupów warto przyłożyć szczególną uwagę do jakości oglądanych skrzydeł. Na drzwiach nie warto oszczędzać - po pierwsze, niska cena będzie widoczna gołym okiem, a po drugie, tanie drzwi wewnętrzne prawdopodobnie nie przetrwają próby czasu. Z ekonomicznego i estetycznego punktu widzenia lepiej jest zainwestować w solidny produkt, który będzie nam służył przez wiele długich lat.

Szeroki wybór drzwi do pokoju

Warto sobie uświadomić, że klasyczne, rozwierane drzwi jednoskrzydłowe to nie jedyna opcja dostępna na rynku. Drzwi do nowoczesnych wnętrz nie muszą posiadać tradycyjnej formy. Oczywiście, w większości pomieszczeń opisywane modele sprawdzą się doskonale, jednak dobrze jest wziąć pod uwagę także drzwi dwuskrzydłowe, które mogą się prezentować bardzo efektownie na większych powierzchniach.

Ciekawym rozwiązaniem, powracającym na rynek w wielkim stylu, są drzwi harmonijkowe. Choć dawniej kojarzono je z tandetą, dziś znaleźć je można w wielu gustownie urządzonych domach i mieszkaniach. Na rynku znajdziemy również wiele modeli drzwi przesuwnych, inspirowanych kulturą dalekowschodnią. Dzięki montażowi na szynie mogą być chowane w ścianie, co jest nie tylko praktyczne, ale również efektowne. Zarówno drzwi harmonijkowe, jak i przesuwne, mają jeden wspólny atut - doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, nie zajmując nadmiernie miejsca.

Nieprawidłowy montaż drzwi do pokoju

Montaż drzwi wewnętrznych to zadanie, które może sprawić pewne trudności. Jeśli posiadasz zdolności majsterkowicza lub jesteś osobą zręczną, prawdopodobnie będziesz chciał samodzielnie się tym zająć. Jednak pamiętaj, że nawet najbardziej dopasowane drzwi do pokoju nie będą prezentować się (ani działać!) dobrze, jeśli nie zostaną profesjonalnie zamontowane. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że wiele producentów nie udziela gwarancji na skrzydła, które zostaną zamontowane samodzielnie przez kupującego. Z tego też względu, podczas zakupu drzwi do pokoju, warto zdecydować się na wariant z usługą montażu.

Drzwi do pokoju - podsumowanie

Podsumowując, drzwi wewnętrzne powinny cechować się prostotą i być dobrze dopasowane do charakteru całego pomieszczenia. Ważne jest również, aby podczas wyboru odpowiedniego modelu nie kierować się jedynie trendami – pamiętaj, że zakup skrzydła drzwiowego to decyzja na lata, dlatego warto zadbać o to, aby było ono zarówno estetycznym, jak i praktycznym rozwiązaniem.